istekadin İş’te Kadın Oturumları, Bilkent Üniversitesi öğrencilerine kendi alanlarında başarılı olmuş kadın konuşmacılar ile buluşturmak, örnek alabilecekleri kadınların kariyerleri hakkında bilgi vermek, kadınların başarıya ulaşırken çektikleri sıkıntılar konusunda bilgilendirmek, tecrübeler paylaşmak ve başarıya giden yoldaki püf noktaları anlatmayı amaçlayan bir etkinliktir. Bu etkinlik kapsamında farklı konularda oturumlar düzenlenmesi planlanmaktadır. İş dünyasında kadınların yaşadığı zorluklar, yönetici konumunda kadın olmak, kadınların azınlıkta olduğu meslek grubundaki kadınlar gibi konular yer alacaktır.

Etkinliğin Amacı

WIE tarafından düzenlenen İş’te Kadın Oturumları, kız öğrencilerin kariyer yollarında “kadın” olmalarından kaynaklanan güven eksikliğini, endişe ve soru işaretlerini gidermek amacıyla ortaya çıkan bir etkinliktir. Temel olarak amaç, katılımcıların farklı iş alanlarında başarılı kadınları tanımaları, örnek almaları ve tecrübelerinden faydalanabilmeleridir. Bu etkinlikte erkek katılımcılara da büyük pay düşmektedir. Bunun sebebi günümüzde birçok iş alanında çalışmaların takım işi olarak sürdürülmesi ve erkeklerin de kadın meslektaşlarının iş yaşamındaki sorunları konusunda bilgilenmiş olmalarının önem taşımasıdır.

  • Katılımcıları kadınların iş hayatında zorlukları konusunda bilgilendirmek ve onlara çözüm yolları sunmak,

  • Katılımcıların kendilerine başarılı iş kadınları örnekleri bulabilmelerini sağlamak ,

  • Farklı zorluklar çekmiş kadınların tecrübelerini gelecek kuşaklara aktarmalarını sağlamak

  • Dinleyicilerde kadınların iş dünyasında önemli bir yeri olduğu konusunda bilinç kazandırmak,

  • İş dünyasında kadınların gerekliliğini vurgulamak,

  • Kadınların iş hayatında erkekler kadar başarılı olabileceklerini vurgulamak,

  • Katılımcılara iş hayatındaki problemlerle nasıl başa çıkabileceklerini anlatan örnekler sunmak,

  • Sorunların ve çözümlerinin tartışılabileceği, katılımcıların ve konuşmacıların özgürce fikirlerini paylaşıp, soru sorabildiği bir platform sunmak,

  • Konuşmacı ve katılımcıların panel sonunda düşünmüş, sorgulamış ve çözüme gitmeye hazır halde olmalarını sağlamak; böylece şimdiki ve gelecek nesiller için çözüm yolları bulmak, çözümleri hayata geçirmek için adım atmak,

  • WIE’nin ve üyelerinin gelişimini, tecrübe edinimini ve fikir paylaşımını sağlamak, Türkiye’de WIE’nin gelişimini, yayılmasını sağlamak.

Hedef Kitle

Etkinlik Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs’te gerçekleşecek olup dışarıdan katılımcılara da açıktır. Oturumlar, kadınların mühendislikte yer almasını destekleyen; bu konuda soru ve endişelerini paylaşmak veya tartışmak isteyen; başarılı iş kadınları ile tanışmak, kariyer fikirleri almak ve “kadınların iş hayatında başarılı olamayacağı” düşüncesini yıkmak isteyen herkese hitap etmektedir.

İçerik

İş’te Kadın Oturumları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kapsayan hafta gerçekleşecektir. Etkinliğin oturumları altı tane olup bir haftaya yayılacaktır. Oturumlar öğle araları ve akşam saatlerinde gerçekleştirilecektir. Bunun dışında sosyal etkinlik de akşamları gerçekleşebilir.

Etkinliğin Önemi

tkinlik, katılımcılara kadınların iş hayatındaki konumu, yükselişleri ve sorunları konusunda bir bilinç katmayı amaçlamaktadır ve IEEE Uluslararası Yönetimi tarafından da bu etkinliğe büyük önem verilmektedir.